Artykuły

  • Przed urlopem ubezpiecz swoje "M"

    Obawy o los mieszkania, które zostało pozostawione bez opieki, mogą zmącić radość z sierpniowego urlopu. W związku z tym osoby wybierające się na wakacje często rozważają zakupienie pakietu ubezpieczeń dla własnego lokum. Do wzrostu liczby ubezpieczających przyczyniają się przede wszystkim niebezpieczne zjawiska pogodowe, które coraz częściej mają miejsce w naszej strefie klimatycznej. Przed skorzystaniem z bogatej oferty rynkowej warto poznać specyfikę polis mieszkaniowych. czytaj całość »
  • Prezenty od dewelopera nie zawsze darmowe

    Znacząca nadwyżka podaży na rynku lokali mieszkalnych sprawia, że deweloperzy coraz częściej sięgają po nieszablonowe metody promocji. Jedna z nich polega na uzupełnianiu oferty o różnorakie gratisy (pieniężne lub rzeczowe). Trudno zaprzeczyć, że perspektywa otrzymania wycieczki zagranicznej lub sprzętu AGD w pakiecie z upragnionym mieszkaniem jest kusząca. Trzeba jednak pamiętać, że przekazanie kosztownych prezentów wywołuje określone konsekwencje podatkowe. czytaj całość »
  • Fiskus na tropie zaniżonych cen nieruchomości

    Organy podatkowe poświęcają wiele uwagi transakcjom zbycia nieruchomości. Trudno się temu dziwić, ponieważ wspomniane kontrakty dotyczą składników majątku o sporej wartości. W związku z tym stanowią atrakcyjne źródło przychodów z tytułu podatku dochodowego (PIT) oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). czytaj całość »
  • Będzie rewolucja w Prawie budowlanym

    O konieczności gruntownych zmian Prawa budowlanego w Polsce przekonane są nie tylko osoby, które pracują nad projektem nowej ustawy, ale także inwestorzy prywatni oraz przedsiębiorcy realizujący duże projekty. Obowiązujące prawo po wszystkich nowelizacjach, a na przestrzeni lat było ich kilkadziesiąt, stało się bowiem nieczytelne, a rozpoczęcie budowy wymaga od inwestorów zbyt wielu formalności. Proces inwestycyjny w Polsce jest regulowany różnymi ustawami, pisanymi przez różne gremia. Do tego dochodzą wszystkie specustawy, jest ich w tej chwili dziewięć. Realizacja inwestycji budowlanych tylko na podstawie Prawa budowlanego jest niemożliwa ? powiedział Janusz Żbik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, podczas konferencji ?Nowe Prawo Budowlane. Przyczynek do Kodeksu Budowlanego?, która 29 czerwca odbyła się w Krakowie. czytaj całość »
  • Kiedy przekształcenie się opłaca

    Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność to krok w kierunku uelastycznienia rynku nieruchomości w Polsce oraz zwiększenia atrakcyjności tego sektora dla inwestorów. Każda decyzja o przekształceniu wymaga od przedsiębiorców indywidualnych analiz i dokładnej oceny ryzyka i korzyści z nim związanych. Również samorządy muszą przygotować się do zmian, planując swoje przychody z tytułu opłat rocznych za użytkowanie wieczyste. czytaj całość »
  • Jak kupić mieszkanie na licytacji?

    Mieszkania od deweloperów są drogie. Atrakcyjną, głównie pod względem finansowym, alternatywą może być zakup mieszkania na licytacji komorniczej. Warto zatem wiedzieć, jaka jest procedura związana z postępowaniem egzekucyjnym w przypadku nieruchomości oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby kupić mieszkanie na licytacji. czytaj całość »
  • Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

    W Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej trwają pracę nad nowym kodeksem budowlanym. Planowane zmiany obejmują również nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (z dnia 27 marca 2003 r.). Zmiana tej ustawy odbyłaby się tylko w takim zakresie, w jakim byłoby to niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania nowej ustawy Prawo budowlane ? wyjaśnił Krzysztof Antczak, dyrektor Departament Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa podczas konferencji zorganizowanej 29 czerwca w krakowskim urzędzie miasta. czytaj całość »